Ohlížím se zpět za uplynulými čtyřmi roky a ptám se sama sebe, jak jsem mohla zvládnout všechno, co se během nich stalo. Odpověď je - sama bych to nezvládla a děkuji těm, kdo mi poskytli pomoc a podporu. Martině děkuji za to, že mi pomohla pracovat s "hodnou holkou" ve mě. V roce 2019 jsem pracovala v několika rolích v sociální službě, péče o mou i manželovu maminku se stávala čím dál náročnější, doma ještě s námi "bydlela puberta". Byla jsem typický produkt sendvičové generace. Převzala jsem spoustu odpovědností za lidi a děje kolem sebe.

Až se mi jednoho dne stal úraz, který mě skoro na rok zastavil. Přiměl mě přemýšlet na téma, že bych si měla začít vážit svého života, protože nikdo jiný to za mě neudělá. Přehodnotila jsem práci - udělala jsem změnu, která mi odlehčila. Bylo to dobře, protože stav obou babiček se průběžně zhoršoval.

Moje maminka byla v posledních letech těžce nedoslýchavá s postupující Alzheimerovou chorobou. Manželova maminka přestávala být soběstačná, i když psychicky to pro mě nebylo tak náročné, jako s mou maminkou. Hledala jsem možnosti pomoci zvenčí, které má maminka velmi razantně negovala. Komunikace byla velmi obtížná, několikrát se maminka ztratila, někde venku upadla, zasahovala záchranná služba. Lékař v nemocnici pravil, že maminka by měla být v domově se zvláštním režimem. Jenže - to by musela s pobytem souhlasit. Jednoho dne jsem se obrátila o pomoc  na centrum pro pečující. Proběhl pokus zapojit do péče terénní sociální pracovnici - to bohužel nevyšlo - maminka byla zcela zásadně proti přítomnosti cizího člověka v její domácnosti. V centru mi řekli, že pokud maminka službu odmítá, nabídnou mi alespoň psychoterapii pro mě.

Začala jsem docházet k Martině. Byla to opravdu velká pomoc, protože mi pomohla nahlédnout na mé pocity zodpovědnosti za to, co se s maminkou stane. Opravdu silně jsem v sobě měla přesvědčení, že nemohu maminku nikam dát a měla bych dělat víc i když už jsem nevěděla jak. Pomohla mi uvědomit si rozdíl mezi pojmy "postarat se" a "obětovat sebe". Nakonec byla maminka po jednom náročném incidentu hospitalizovaná v PL Bohnice. Řešila jsem, co bude, až maminku propustí. Martina mi pomalu pomáhala zpracovávat, že jediné možné řešení je domov se zvláštním režimem na základě doporučení z Bohnic.

Maminka tedy poslední měsíce života prožila v Alzheimer centru blízko mého bydliště, kde jsme ji mohli často navštěvovat. Postupně jsem se smířila s tím, že je to nejlepší možné řešení. Manželova maminka trpěla také postupující demencí - avšak nikoli v agresivní formě a navíc měla onkologické onemocnění. Snažili jsme se jí co nejdéle umožnit život v jejím prostředí, a mít klidný závěr života. Každý den jsem vstávala s vědomím, že "je třeba tím projít" a zároveň jsem si dokázala nevyčítat, že mé síly mají své hranice. A to je moc důležité. Děkuji Martině, která mi byla skvělým průvodcem na mé cestě.

Radka

Postará se o Vás tým profesionálů

Petra Kýhosová

Petra Kýhosová

Průvodkyně pečujících rodin, poradkyně pro pozůstalé a paliativní poradkyně se zkušeností v lektorování podpůrných skupin.
 

Martina Bezoušková

Martina Bezoušková

Psycholog pro pečující osoby, pro osoby v krizi a těžkých životních situacích. Se zkušenostmi v individuální i skupinové práci s klienty a s vedením krizové telefonické linky.

Využijte nezávaznou konzultaci zdarma.
Můžeme Vám tak rychle pomoci.

Odpovědi na nejčastější otázky

Obrátit se na nás může každý, kdo řeší péči o blízkou osobu. Doprovázíme jednotlivce, páry a celé rodiny. Náš přístup je individuální, tedy záleží na konkrétní situaci a potřebách klienta.

Najdete nás v Praze. Službu poskytujeme na území celého Hlavního města Praha a v okolí. Můžeme za Vámi dojet do domácího prostředí, místa bydliště nebo můžete přijet Vy za námi do našich prostor. Nebráníme se ani jinému Vámi zvolenému místu. A pokud není možné se potkat osobně, navážeme spolupráci přes telefon a budeme hledat cesty, jak se domluvit. Pracujeme také online.

Úvodní telefonický rozhovor je zdarma. Následně hradí klient na základě poskytnuté služby buď jednotlivé konzultace - 900 Kč/hod nebo se v případě dlouhodobější spolupráce domlouváme na tzv. balíčkové ceně. Ta je vytvořena na míru potřebám klienta.

Zkontaktovat nás můžete prostřednictvím kontaktního webového formuláře, my Vám zavoláme zpět a domluvíme si úvodní konzultaci. Zmapujeme společně Vaše potřeby a nabídneme možné scénáře další spolupráce a nastíníme dostupné zdroje pomoci. Konzultace probíhají osobně v prostorách naší služby, ve Vašem bydlišti, v zaměstnání nebo telefonicky či online.

Do spolupráce vstupujeme po společné domluvě a s přesně specifikovanými službami. Nabízíme Vám doprovázení při péči o blízkého po dobu, po kterou je potřeba. Naše péče o Vás může být dlouhodobá a flexibilní podle toho, co se zrovna děje a co potřebujete. Jsme k dispozici jak v době, kdy je péče čistě na Vás, ale hledáme pro Vás i možnosti formální pomoci. V případě, že by Váš blízký zemřel, jsme připravené a kvalifikované doprovázet Vás také v období truchlení. I to nám dává smysl.

Příběhy našich klientů

Jsem vděčná, že jsem Vás potkala

Petro, byla jste mi od počátku velkou oporou

Bez paní Martiny bych skončila zřejmě v rukou jiných odborníků

Martině děkuji za to, že mi pomohla pracovat s "hodnou holkou" ve mně.

Bez vás bych svou péči o mou maminku (88) zvládnul jen velice těžko

 • Jsem vděčná, že jsem Vás potkala

  Poprvé jsem Vás kontaktovala asi před rokem a půl. Chtěla jsem asistenční služby pro mojí maminku. Tenkrát jsme se nedomluvily. Kvůli mě. Hledala jsem vlastně jen "hlídání" a nepravidelně. Nicméně rozhovor (asi hodinový) s Vámi, byl pro mě zásadní. Začala jsem jinak přemýšlet a zjišťovat si možnosti.

  Číst dál: Jsem vděčná, že jsem Vás potkala

   
 • Petro, byla jste mi od počátku velkou oporou

  To, jak jste se mnou na první naší společné informativní schůzce podrobně probrala jaké máme možnosti aktuální podpory, jak ze strany sociální péče, tak ze strany zdravotní domácí péče. Jak jste aktivně zjišťovala též moje potřeby, jako osoby, která se o nemocného stará, a která je v danou chvíli neméně důležitá.

  Číst dál: Petro, byla jste mi od počátku velkou oporou

   
 • Bez paní Martiny bych skončila zřejmě v rukou jiných odborníků

  V roce 2019 jsem se po dlouholeté péči o maminku, kterou jsem měla u sebe dostala do ohromné krize, kdy jsem si prošla syndromem vyhoření, opustila jsem dlouholetou práci a po vážném úraze skončila v invalidním důchodu.

  Číst dál: Bez paní Martiny bych skončila zřejmě v rukou jiných odborníků

   
 • Bez vás bych svou péči o mou maminku (88) zvládnul jen velice těžko

  Pečovatel se ze mne stal ze dne na den a nic jsem o této činnosti, ani různých možnostech pomoci a podpory nevěděl. První měsíce, kdy maminka byla ještě více soběstačná, to celkem bez pomoci fungovalo, i když s občasným zaskřípěním, ale zhoršující stav maminky vyžadoval čím dál tím víc různé pomoci.

  Číst dál: Bez vás bych svou péči o mou maminku (88) zvládnul jen velice těžko

   
Péče o druhé může vysilovat

Dochází Vám síly?
Řešte situaci ihned

Sjednejte si nezávaznou konzultaci zdarma.
Zjistíte, že Vaše situace má východisko.

Podělte se o náš kontakt s ostatními

Sjednat konzultaci 770 119 776