Prolínání rolí přináší rizika.

Sendvičová generace, jak se tato situace jmenuje, je vyčerpávající nejen pro pečujícího.

Jak tato rizika eliminovat?

Pokud řešíte péči o starší členy rodiny, například vlastní rodiče, a do toho máte na starosti rodinu vlastní, včetně kariéry, nastává situace zvaná sendvičová generace. Taková situace přináší mnoho výzev a vyžaduje zvláštní balanc rolí a nároků. 

Rizikem sendvičové generace je vznik pocitu, že se člověk ztrácí mezi různými úlohami a zapomíná na vlastní potřeby a touhy. Jak tomu ale lze předejít? Tak, že budete aktivně pracovat na sebepoznání a kontrole vlastních limitů. 

Při zápasu s prolínáním rolí vznikají i další rizika: 

Vyhoření. Neustálý tlak z různých směrů může vést až k vyhoření při péči o rodiče, děti nebo v partnerském vztahu. Signály vyhoření je nutné rozpoznat včas a vyhledat si podporu a odpočinek. 

Ztráta sebe sama. Mnoho lidí sendvičové generace má tendenci zapomínat na své vlastní potřeby a zájmy. Péče o sebe má význam pro udržení zdraví a štěstí. 

Váznutí komunikace. Komunikujte se svými blízkými otevřeně a dejte najevo své potřeby. I když je to někdy nad lidské síly a není k tomu prostor. Nebojte se říct o podporu od rodiny, přátel nebo profesionálů. 

Říct si o pomoc není slabost, ale naopak projev síly a rozumu. Hledání podpory od ostatních, ať už je to v podobě rodinného, přátelského nebo profesionálního poradenství, vám prospěje k udržení fyzického a duševního zdraví. Uvědomte si své limity, hledejte podporu a nebojte se hovořit o svých emocích a potřebách.

Péče o druhé může vysilovat

Dochází Vám síly?
Řešte situaci ihned

Sjednejte si nezávaznou konzultaci zdarma.
Zjistíte, že Vaše situace má východisko.

Podělte se o náš kontakt s ostatními

Sjednat konzultaci 770 119 776